VİSKİ NEDİR ?

Viski Nedir?

Viski; arpa, buğday, çavdar veya mısır gibi tahılların mayalandıktan sonra damıtılması ve çeşitli türdeki fıçılarda (meşe, şeri, oloroso şeri, burbon vb.) belli bir süre olgunlaştırılması ile elde edilen bir tür alkollü içkidir.

“Viski”nin kelime anlamı nedir?

“whisky/whiskey” Gal dilindeki “usquebaugh” kelimesinden geliyor.

Bu kelime İskoçya Gal dilinde “uisgebeatha” olarak, İrlanda Gal dilinde ise “uiscebeatha” olarak geçmektedir.

Anlamı ise yaşam (uisge) suyu (beatha)…

Viskiyi ilk kimler buldu?

Viskiyi kimin bulduğu ile ilgili tartışmalar halen devam etmektedir. Hem İskoçlar hem de İrlandalılar viskinin kendileri tarafından bulunduğunu iddia etse de iki tarafın da elinde kesin bir kanıt bulunmamakta.

Viskinin kimler tarafından bulunduğunu kesin olarak bilmesek de tarihte ilk kez yazılı olarak nerede geçtiğini biliyoruz.

1494 yılında dönemin İskoç Kralı IV. James, Lindores Manastırında keşişlik yapan John Cor’a “aquavitae” (latincede yaşam suyu anlamına gelmekte) yapması için yaklaşık 580 kg arpa verilmesini emreder. Bu arpaların Exchequer Rolls’a yani kraliyet hazine defterine kaydı yapılır ve bu kayıt tarihte viskinin geçtiği ilk yazılı resmi belge olur.

“Whisky” mi yoksa “Whiskey” diye mi yazılır?

Kısaca şu şekilde özetleyebiliriz. Viski; İskoçya, Kanada ve Japonya gibi ülkelerde bizim daha aşina olduğumuz şekli ile yani “Whisky” olarak geçer. İrlanda ve Amerika’da ise ekstra bir -e alır ve “Whiskey” olur.

Viski Çeşitleri Nelerdir?

Viskiler, yapım aşamasında kullanılan tahıllar ve üretim süreçlerine göre çeşitlilik gösterirler.

Birçok sayıda viski çeşidi bulunsa da temel olarak 7 farklı viski kategorisinden bahsedebiliriz

  • Single Malt (Tek Malt)
  • Grain (Tahıl)
  • Blended (Harman)
  • Blended Malt (Malt Harman)
  • Bourbon
  • Tennessee Viskisi
  • Rye (Çavdar)

Viski Nasıl İçilir?

Viski buzlu, buzsuz, kolayla, sodayla, su ile, soğuk ya da oda sıcaklığında yani kısacası nasıl isterseniz o şekilde içilir…

Viskisini farklı şekillerde keyifle içen birçok viski sever var. Bu nedenle bu kişisel tercihlere “yanlış” demeyi pek doğru bulmuyorum.

FURKAN ATAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir